Saturday, November 05, 2011

Saturday Spending

Alright, so you're getting two weeks worth of shopping today, instead of just one. Though I've still spent far too much on food the last two weeks as well. After Thanksgiving is done (I'm doing my own catering for the wedding and also have some stuff to cook for the holiday, so my food costs will be up until after that's all said and done), I believe I'll be setting a $100/month grocery budget. If I need to scale it up a touch (or down), then I will, but for now I'd like to go w/ $100/month and see how we do. So that's settled now.

Fiesta:

$0.66 - tomatoes
$1.09 - acorn squash
$0.96 - snow peas
$1.69 - mushrooms

subtotal: $4.40

Walmart:

$2.41 - onions (3.25 lbs)
$2.48 - eggs
$5.16 - 2 pounds butter (this is for the wedding baklava, as there'll be two trays of it)
$3.26 - ham
$1.48 - salad mix (yes, I know)
$2.18 - spinach
$2.32 - shredded cheese
$3.97 - potatoes
$0.92 - tortillas (yes, I know)
$2.92 - chili powder
$2.08 - cocktail onions (y'all knew these would surface again, didn't you?)
$1.36 - 2 cans diced potatoes (I like these for hash browns)
$1.36 - 2 cans diced tomatoes (really, how is it possible we use so very many of these)
$6.00 - coffee (yes, I know)
$1.82 - non-stick spray
$1.24 - large can crushed tomatoes (chili days are coming... can you tell?)

subtotal: $40.96

Kroger: (this is the bad one)

$3.99 - sausage
$4.80 - pork chops (three massive ones)
$3.78 - milk
$2.98 - orange juice
$6.70 - pears (nearly 7 pounds, for use in baking pear tarts as thank you gifts for some professors)
$1.36 - celery
$5.99 - walnuts (need these for the baklava also)
$2.99 - salad mix (yep... I fail at this right now)
$2.50 - 3 lbs tangerines
$1.78 - 2 cans cream of celery soup (I like this for tuna casserole, which I like on days I don't have time to cook)
$3.99 - sesame oil
$0.79 - tomatoes
$4.98 - watermelon, 1 large
$3.98 - loads of Peruvian potatoes
$2.18 - 2 packages saltine crackers (did y'all know about that weird ranch dressing mix saltine thing? Lord they're good)
$5.87 - 12 cans of various tomatoes
$1.69 - banana peppers (shocker)
$7.98 - 4 pounds cheeses (colby and cheddar)
$3.99 - hotdogs (wow, I forgot I bought these; they're in the freezer)
$0.71 - cucumbers
$8.38 - mahi mahi (half a fish; I couldn't resist)
$3.98 - brown sugar; two packages
$3.99 - pizza cheese
$1.09 - 2 packages salad dressing mix for the crackers
$3.19 - bread flour
$2.98 - 2 cans anchovies
$8.78 - 2 pounds puff pastry (for the pears)
$2.29 - white sugar
$8.99 - shrimps (I think we must've been entertaining this day)
$5.00 - 2 pounds butter (yeah, I know. I really do go through a lot of butter)
$3.78 - 6 cans tuna in whater
$3.88 - whole pumpkin
$6.99 - 8 pound bag valencia oranges

subtotal: $136.35

Golden Grain (this is a Russian grocer by my house):

$5.35 - various chocolates
$4.07 - salami
$3.99 - cheese
$2.99 - cookies
$5.60 - I don't remember
$1.26 - fresh halva

subtotal: 23.26

also, there was another bag of flour somewhere in here, but I don't know where the receipt is for it. Generally this is $3.19, though.

total: $208.16

That's pretty much insane and unacceptable. Although we do entertain about once a week, there is absolutely no reason for us to be spending more than $150/month tops. So, this must be fixed. But now y'all know, since I don't like to hide my nonsense from you. :)

No comments:

Post a Comment